У будівництві алюміній використовується при виготовленні вікон, дверей, фасадів. Дуже важливо те, що алюміній має високу стійкість до впливу навколишнього середовища й протягом усього багаторічного терміну експлуатації практично не вимагає ремонту, що доведено майже столітньою практикою використання алюмінію в будівництві по усьому світі.
Метали – гарні провідники тепла, тому в нових конструкціях профілі заповнюють складами, що спінюються. По теплозахисним властивостях алюмінієві вікна, як правило, поступаються дерев’яним або пластиковим. Догляд за алюмінієм досить простий. Однак при будівництві або ремонті, варто захищати алюмінієві деталі від влучення на них розчину, інакше на них можуть з’явитися плями.
Переваги вікон з алюмінію:
- тривалий термін служби (мінімальний розрахунковий термін – 80 років);
- стійкість проти корозії, деформації й інших шкідливих впливів навколишнього середовища;
- відсутність реакції на вплив кислот, масел, газів, ультрафіолетового випромінювання;
- простота у догляданні;
- можливість зберігати свої екологічно сприятливі властивості протягом усього терміну експлуатації;
- можливість виробництва вікон дуже великих розмірів, будь-яких форм і з різними способами відкривання.
Недоліки вікон з алюмінію:
- безпосередній або непрямий контакт алюмінію з іншими металами, наприклад, при влученні дощової води, може викликати протікання електролітичних реакцій, що приводить до сильної електрокорозії алюмінію, аж до його руйнування. Особливо небезпечне сполучення алюмінію й міді, через що необхідно уникати їхнього спільного використання.
- по теплозахисним властивостях алюміній уступає дерев’яним вікнам.
Алюміній одержують із мінерального бокситу, родовища якого практично невичерпні. Він є екологічно чистим матеріалом, не містить домішок важких металів, не виділяє шкідливих речовин під впливом ультрафіолетових променів, і зберігає здатність працювати в будь-яких кліматичних умовах при перепадах температур від – 80 С до + 100 С. Алюміній краще, ніж інші матеріали зберігає свої структурні властивості при перепадах температур. Після обробки поверхні алюмінієвих виробів, вони стають стійкими до корозії, викликаної дощами, снігом, жарою й смогом.
Алюмінієвий профіль, як правило, виконується із трикомпонентного сплаву:
- алюмінію, що забезпечує легкість і елегантний зовнішній вигляд;
- магнію, що підсилює міцність сплаву;
- кремнію, що підвищує ливарні властивості.
Конструкції алюмінієвого вікна
Алюмінієві вікна по конструкції віконного блоку можуть бути:
- з одинарними плетіннями;
- зі спареними плетіннями;
- з роздільними плетіннями.
Алюмінієві профілі можуть бути сконструйовані по двох- або, найчастіше , трьохкамерному принципу. Така конструкція забезпечує високу міцність, статичну надійність і підвищує теплоізоляційні характеристики. На сьогоднішній день фірми- виробники, що випускають алюмінієві профілі, мають свої розроблені системи конструкцій профілів, які відрізняються в основному геометричними характеристиками.
Існують дві великі групи профілів: профілі, що мають стандартні розміри фурнітурного й рамного пазів, прийняті багатьма фірмами- виробниками, – це профілі, що задовольняють умовам так званого “європаза”. Ця група, у свою чергу, ділиться на два типи, залежно від розмірів рамного паза:
V.01 – ширина рамного паза 12-14 мм;
V.01 -ширина рамного паза 9,7-11,5 мм;
Профілі з розмірами фурнітурного й рамного паза не стандартних розмірів.
Всі алюмінієві профілі діляться на дверні, віконні, фасадні, вітражні і профілі спеціального призначення.
Конструкція системи віконного профілю
У систему віконного профілю входить:
- рамний профіль;
- профіль для стулок;
- штапик;
- імпостний профіль;
- штульповий профіль.
Такий набір дозволяє виготовляти як глухі, одностулкові; поворотні й поворотно-відкидні вікна, так і безімпостні й імпостні вікна. При виготовленні дверей, як звичайних, так і балконних, також можна використовувати віконні профілі. Багатьма фірмами також розроблені системи розсувних вікон, у тому числі й балконних.
Через високу теплопровідність алюмінію виробники випускають два види профілів, що відрізняються областями застосування:
- “холодний” профіль – профіль без ізолюючої термовставки. Він застосовується при виготовленні вікон для не опалювальних будинків, або для внутрішніх опалювальних приміщень;
- “теплий” профіль – профіль із термоізолюючою вставкою. Застосовується при виготовленні вікон і дверей для опалювальних житлових і нежитлових приміщень.
Основні системи “холодних” і “теплих” профілів випускаються практично всіма фірмами- виробниками в декількох варіантах:
- система віконного профілю;
- система дверного профілю;
- фасадна (вітражна) система.
Необхідність у випуску різних систем профілів для вікон і дверей виникла через розходження їхньої настановної фурнітури, такої як замки й т.п. , але можливість виготовлення балконних дверей з віконного профілю збереглася.
В нашому кліматі, із тривалою зимою й низькими температурами, найбільше застосування одержали системи “теплих” профілів. В “теплих” профілях зовнішня й внутрішня оболонки профілю з’єднані між собою термомостом або термовставкою (ізолюючими планками з армованого скловолокном поліаміду або політерміда), що перериває потік тепла, забезпечуючи, тим самим, кращу теплоізоляцію зі збереженням статичних властивостей. Ширина термоізолюючої вставки коливається від 18 до 34 мм залежно від фірми- виробника, але вона повинна бути не менш 20 мм, без обліку закладення поліаміду в алюмінієвих вікнах.
Іноді камери профілю між термовставками заповнюються на заводі складовими, що спінюються, з низькими коефіцієнтами теплопровідності (HUECK), або твердими заповнювачами камер (Thussen, Reunaers TS-80). Це робиться для зменшення конвективного теплообміну усередині профілю.
Для цієї ж мети іноді замість цього встановлюють усередині камер перемички з поперечними відбійними прапорцями.
Конструкція “теплого” профілю дозволяє не тільки вибратиоптимальне колірне рішення, але й вибрати форму зовнішнього й внутрішнього профілів, які випускаються в декількох варіантах і відрізняються в різних фірм. Так, фірма Reunaers у своїй системі TS-57 пропонує кілька варіантів зовнішнього профілю: функціональний, еліпспрофіль, Ренесанс- профіль і варіант внутрішнього профілю Софтлайн.
Ущільнення.
Найчастіше в конструкції алюмінієвих профілів застосовується середнє ущільнення й ущільнення по притворі (внутрішнє), що забезпечує високі характеристики по вітро- , звуко- і водонепроникності. Як ущільнювачі застосовується в основному ЕРОМ (суміш етилена, пропилена й диена- етилпропіленодимономера).
Фурнітура.
Сучасна фурнітура забезпечує вікнам з алюмінію будь-який тип відкривання й надійне закривання, у тому числі протизламне
Фурнітура для алюмінієвих вікон поділяється на дві великі групи, що відрізняються способом кріплення:
- за допомогою гвинтів;
- за допомогою спеціальних затискних клем.
Способи фарбування алюмінієвих профілів
Існують дві основні технології фарбування алюмінієвих профілів:
- нанесення покриття гальванічним способом;
- нанесення лакофарбового покриття.
Гальванічний спосіб дозволяє одержувати міцне, стійке до атмосферних явищ, покриття. Правда, таке виробництво є шкідливим. До плюсів такого покриття можна віднести меншу його собівартість, а до мінусів – обмежені можливості по одержанню потрібної гами кольорів. Якщо необхідно одержати унікальний колірний відтінок покриття, краще скористатися способом лакофарбового покриття, а саме способом порошкового покриття, що не вимагає токсичних розчинників і не є шкідливим виробництвом. Фарба являє собою сухий порошок різних кольорів. Алюмінієвий профіль попередньо знежирюється й очищається, потім міститься в камеру, у якій виробу надається електричний потенціал.
Після цього в спеціальній камері сухий барвний порошок наноситься методом розпилення на поверхню й профіль поміщають в термокамеру, у якій при температурі приблизно 200 С. Покриття полімеризується, створюючи міцне еластичне покриття з високою адгезією.
Спосіб нанесення лакофарбових покриттів за допомогою рідких фарб на основі розчинників у виробництві алюмінієвих профілів украй рідкий.